تبلیغات
موضوعات مختلف - مطالب جالب در مورد عنکبوت
مرگبار ترین عنکبوت جهان...

مرگبارترین عنکبوت های جهان

 

کاندیداهای زیادی برای کسب عنوان مرگبارترین عنکبوت جهان وجود دارند. یکی از مهم ترین عوامل در تعیین اینکه کدام عنکبوت از همه عنکبوت ها مرگبارتر است این است که چه حیوانی توسط آن عنکبوت کشته شود. بعضی از عنکبوت ها با سم خود فقط میتوانند پستانداران کوچک را بکشند و تعداد کمی از آنها توانایی کشتن انسان را دارند. این فهرست حتی شامل نام «عنکبوت سرگردان برزیلی» (Brazilian Wandering Spider) است که در خوشه های موز وارداتی به ایالات متحده یافت میشود و نام های دیگری نظیر «عنکبوت قیف ساز شبکه ای» (Funnel Web Spider)، «عنکبوت دوره گرد» (Hobo Spider) و «عنکبوت گوشه نشین قهوه ای» (Brown Recluse) است.

 

. عنکبوت دوره گرد (Hobo Spider)1-

 

این عنکبوت شباهت زیادی به عنکبوت گوشه گیر قهوه ای (brown recluse) دارد اما دارای پاهای پر مو تری است. با وجود اینکه نیش این عنکبوت ها غالبا منجر به مرگ نمیشود اما سم آنها میتواند آسیب های جدی به بافت های اطراف زخم وارد آورد. حتی ممکن است ماه ها طول بکشد تا زخم ها بهبود یابند و غالبا آثار زخم های ایجاد شده دائمی خواهد بود. یکی از راه های تشخیص علائم سم این عنکبوت، دچار شدن فرد مصدوم، به سردرد هایی است که با روش های درمانی عادی به هیچ عنوان مداوا نمیشوند.

 

. عنکبوت کیسه ای (Sac Spider)2-

 

با ورود اینکه در بیشتر مواردی که انسان ها توسط عنکبوت ها گزیده میشوند،نام عنکبوت گوشه گیر به میان می آید اما دانشمندان معتقدند که بسیاری از این مواردتوسط عنکبوت کیسه ای انجام میشود. سم عنکبوت های کیسه ای حاوی «کیوتاکسین» (cytotoxin) است که سلول ها را میکشد. با وجود اینکه گزیدگی توسط این عنکبوت،میتواند ایجاد سوزش شدید و بیماری در فرد مسموم کند، اما این سم در حالت کلی برای انسانها کشنده نیست. این عنکبوت را با نام «عنکبوت روحی» (ghost spiders) نیز میشناسند.

 

رطیل پرنده خوار جالوت (Goliath BirdeaterTarantula)3-

 

این رطیل که یکی از بزرگترین عنکبوت های جهان به شمار میرود به اندازهای بزرگ است که فقط دیدن ظاهر آن برای افرادی که ترس بیمارگونه از عنکبوت ها (arachnophobe) دارند کافی است تا دچار حمله قلبی شوند. با اینکه این رطیل ها بهاندازه یک بشقاب غذاخوری هستند و دارای سم مهلکی نیز هستند اما فاصله زیادی تا صدرجدول مرگبارترین عنکبوت های جهان دارند. غالبا در محل گزش این رطیل ها، درد و تورمجزئی به وجود می آید. رطیل پرنده خوار جالوت همانطور که از نامش پیداست، میتواند بهاندازه ای بزرگ شود که توانایی خوردن یک پرنده را داشته باشد.

 

.عنکبوت گرگی (Wolf Spider)4-

 

این عنکبوت ها به هر دو رنگ خاکستری و قهوه ای هستند. سم آنها ممکن استباعث مرگ قربانی نشود اما همانند تمامی عنکبوت های دیگر، ایجاد عفونت خواهد کرد. اگرتوسط یک عنکبوت گرگی و یا هر عنکبوت دیگری گزیده شوید باید از دکتر خود درخواست کنیدبه وضعیت شما رسیدگی نماید. هرگز محل زخم را نبندید و به جای این کار، تا قبل از رسیدنبه محل کمک درمانی، بر روی زخم، یخ قرار دهید. در حدود 125 گونه مختلف عنکبوت گرگیدر ایالات متحده و 50 گونه دیگر در اروپا یافت میشوند.

 

عنکبوت پشت قرمز ((Red Back Spider5-

 

این عنکبوت در استرالیا یافت میشود. گاز این عنکبوت ها خصوصا برای بچهها و افراد مسن میتواند کاملا کشنده باشد. عنکبوت های پشت قرمز به مناطق خشک علاقهدارند و غالبا بیرون از محیط منازل زندگی میکنند. ظاهر آنها شباهت زیادی به عنکبوتبیوه سیاه (black widow) دارد و میتوان آنهارا در مناطق شهری و نیز در مناطق روستایی مشاهده کرد. بیشترین تعداد گاز گرفتگی توسطعنکبوت های پشت قرمز در فصل تابستان گزارش میشود. علائم شامل درد، تعرق، استفراغ وضعف عضلانی است.

 

. عنکبوت موشی (Mouse Spiders)6-

 

عنکبوت موشی یکی از عنکبوت های بسیار سمی در جهان به شمار میرود. اینعنکبوت ها تقریبا در حوالی هر کشور و منطقه ای که تصور کنید زندگی میکنند. عنکبوت موشیماده به رنگ سیاه و عنکبوت نر به رنگ قهوه ای تیره یا سیاه با سر قرمز رنگ است. سماین عنکبوت ها شباهت زیادی به «عنکبوت قیف ساز شبکه ای» (Funnel-Web spider) دارد و میتواند علائمی چوناستفراغ، بی حسی عضلات صورت و افتادگی پلک و حتی مشکلات تنفسی و فرو رفتن در اغما رابه همراه داشته باشد. این عنکبوت ها حالتی بسیار تهاجمی دارند و در زمان احساس خطربه سرعت حمله میکنند.

 

. عنکبوت قیف ساز شبکه ای (Funnel-Web Spiders)7-

 

عنکبوت قیف ساز شبکه ای در کشور استرالیا و در نزدیکی شهر ملبورن زندگیمیکند. گازهای این عنکبوت بسیار خطرناک است و میتواند علائم وحشتناکی را در عرض 10الی 15 دقیقه نمایان سازد. یکی از علائم مرتبط میتواند ایجاد اشکال در تنفس و یا فرورفتن به حالت کما باشد. علائم خفیف تر شامل تب و لرز، استفراغ، بی حسی در ناحیه لبو دهان و افتادن پلک باشد. اگر توسط این عنکبوت گزیده شدید فورا به دنبال پادزهر آنباشید

.

 

. عنکبوت سرگردان برزیلی (Brazilian WanderingSpider)8-

 

این عنکبوت را که با نام «عنکبوت موزی» (Banana Spider) نیز شناخته میشودمیتوان به غایت تهاجمی و در عین حال فوق العاده سمی دانست. این عنکبوت دارای زیرگونههای مختلفی است که در مناطق و کشورهای مختلفی از جمله کاستاریکا، آرژانتین، کلمبیا،اکوادور، ونزوئلا، پرو، بولیوی، پاراگوئه قاعدتا برزیل یافت میشود. سم این عنکبوت حاوییک بخش «عصب گرا» (neorotoxin) است که با نام PhTx3 شناختهمیشود. با وجود اینکه سم این حیوان کاملا کشنده است، اما برای آسیب رساندن به انسان،باید میزان قابل ملاحظه ای از این سم به بدن فرد قربانی تزریق شود.

 

. عنکبوت بیوه سیاه (Black Widow)9-

 

نام علمی عنکبوت بیوه سیاه، «لاترودکتوس هسپروس» (Latrodectus hesperus) است. با اینکه بیشتر این عنکبوت ها به رنگ سیاه هستند اما برخی ازآنها به رنگ قهوه ای دیده میشوند. عنکبوت های ماده، شکلی شبیه به ساعت شنی به رنگ قرمزبر روی بطن خود دارند. این عنکبوت ها به مناطق گرم علاقه خاصی دارند و در مناطق بیابانیایالات متحده به خوبی سازگاری یافته اند. با اینکه عنکبوت ماده معمولا مقداری سم درهر گاز گرفتگی به بدن قربانی تزریق میکند اما فقط تزریق 1 % از کل سم این جانور برایکشتن یک انسان کافی است.

 

. عنکبوت گوشه نشین قهوه ای (Brown Recluse)10-

این عنکبوت، بومی ایالات متحده آمریکاست ظاهری کاملا بی خطر دارد میتواندبه شدت برای انسان خطرناک باشد. گوشه نشین قهوه ای تمایل دارد که در مکان های تاریکهمانند داخل جعبه ها، زیر اثاثیه منزل و اطراف کتاب ها پنهان شود. علائم گزیدگی توسطاین عنکبوت شامل قرمز شدن و تورم اطراف محل گزش تهوع، استفراغ و تب و لرز است.تاریخ : یکشنبه 23 بهمن 1390 | 09:56 ب.ظ | نویسنده : دیاکو امینی | نظر بدهید

  • قالب وبلاگ
  • اس ام اس
  • گالری عکس